Zakłady Kablowe Bitner

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o.

Trzyciąż 165, 32-353 Trzyciąż
województwo małopolskie

+48 12 389 40 24

strona www: https://bitner.com.pl

 

Kable rodzaje i zastosowanie

Zazwyczaj jednakże zapominamy o tym, jak istotną rolę w naszym codziennym życiu oraz w projektach budowlanych pełnią – zdawać by się mogło niemalże nieistotne – kable.

Aby zwrócić uwagę na rolę na jaką bezsprzecznie zasługują, przedstawiamy państwu artykuł, który to zawierać będzie nie tylko wyliczenie dostępnych obecnie na rynku rodzajów okablowania, ale również zapozna nas z wiedzą o warunkach w jakich możemy je stosować.

Najczęściej stosowanym rodzajem kabla jest ten oznaczony symbolem DY. Zbudowany jest on wyłącznie z jednego drutu, który jest miedziany w otoczce izolacyjnej ze sztucznego materiału (zwykle jest to polwinit). Mimo swojej prostej konstrukcji i relatywnie niewielkiej wydajności, jest on stosowany jako bazowy kabel podczas łączenia ze sobą części instalacji oświetleniowej oraz sterowniczych zarówno na zewnątrz budynków jak i w ich wnętrzu. Wysokiej jakości izolacja sprawia, że jest on chroniony przed negatywnym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także prawidłowo usztywniony, przez co nie dochodzi do jego przełamań czy przerwań.

Na osobną wzmiankę zasługuje także kabel YDY, w którym to żyła składa się nie z jednego, a z kilku połączonych ze sobą drutów miedzianych, zapewniając lepszą przewodność a także o wiele wyższą wytrzymałość niż w przypadku standardowego okablowania spod znaku YDY. Izolacja bazująca na poświnicie zapewnia właściwe zabezpieczenie zarówno żył jak i ochronę przed porażeniem profesjonalistów podejmujących się łączenia przy ich pomocy urządzeń elektrycznych. Główną zaletą rzeczonego rodzaju kabli jest ich wszechstronność, jako że można je zastosować wewnątrz i na zewnątrz budynku, jak również można je zamontować nad i pod tynkiem. Warto wspomnieć także o ponadprzeciętnym stosunku ceny do jakości, która to decyduje o tym, że są one cieszą się większą popularnością od ich odpowiedników oznaczonych symbolem DY.

Przyłączając do sieci elektrycznej urządzenia charakteryzujące się średnim poborem mocy, jak na przykład zmywaki lodówki lub pralki, najpowszechniej stosuje się kable OMY, a więc oponowe kable właściwe do zastosowań wewnętrznych z dodatkową izolacją z polwinitu. Przypomnieć warto, że ich warstwa ochrona jest relatywnie miękka i podatna na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne, a więc nie należy ją wykorzystywać w piwnicach, na zewnątrz budynku oraz w miejscach, w których są one narażone na przerwanie lub nadmierne zgięcie.

W chwili obecnej w sklepach z materiałami budowlanymi możemy się spotkać z szeroką ofertą okablowania dostosowaną do wyszukanych potrzeb oraz warunków. Z tego powodu możemy być pewni, że chcąc podłączyć urządzenie AGD, oświetlenie czy zaimplementowanie urządzenia kontrolnego w sieci, zastosujemy kabel do tego celu zaprojektowany, co pozwoli nam uniknąć ewentualnych problemów w trakcie eksploatacji. Mając wątpliwości, nie wahajmy się zasięgnąć rady eksperta w sklepie – na pewno doradzi on nam właściwy typ kabla, który to spełni nasze wymogi i oczekiwania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *